Kultywator jest to urządzenie niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym. Ma ono wiele zastosowań podczas całego sezonu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Może służyć do przygotowania pola przed siewem, podczas gdy po orce ziemia jest niewyrównana i poprzecinana głębokimi bruzdami, kultywator z wałem strunowym sprawdzi się idealnie. Zaleta łączenia dwóch maszyn uprawowych w jeden agregat uprawowy daje możliwość uzyskania już za jednym przejazdem dobrze przygotowanej gleby do dalszych prac.
Kultywator ma za zadanie mieszać ziemię, wyrównując ją, a jednocześnie usuwając resztki wschodzących chwastów.
Wał strunowy nieznacznie ugniata glebę, wyrównując ją, a dzięki listwom zębatym wierzchnia warstwa gleby jest kruszona. W efekcie uzyskujemy pierwszą cienką dobrze rozdrobnioną warstwę gleby, warstwa druga jest już delikatnie ugnieciona.
Urządzenie to niezastąpione jest także jesienią, kiedy zbiory warzyw w przydomowych ogródkach się kończą. Przy pomocy kultywatora możemy sprawnie wykopać ziemniaki czy usunąć rośliny oraz chwasty przed zimą. Maszyna świetnie sprawdza się do pozbywania chwastów, gdyż wyrywa całe rośliny wraz z korzeniami zapobiegając dalszemu rozrastaniu się chwastów. Urządzenie to jest wbrew pozorom bardzo uniwersalne i przydaje się podczas całego sezonu.
Kultywator 150 Standard + wał strunowy 4FARMER
Kultywator posiada ramę z dwiema belkami, na których zamocowane są zęby (rapy) kultywatora zakończone redliczkami. Szerokość kultywatora wynosi 150 cm. Kolejno za kultywatorem zamocowany jest jednorzędowy wał strunowy o średnicy 30 cm. Posiada on listwy zębate odpowiadające za kruszenie ziemi. W modelu Standard wał strunowy posiada 8 listew zębatych. W zestawie znajduje się także śruba rzymska, dzięki której możliwa jest regulacja ustawienia kultywatora.
Oczywiście kultywator oraz wał strunowy mogą być używane oddzielnie – obydwie maszyny posiadają zaczep Kat I.
Aby skutecznie oraz efektywnie wykonać wszelkie prace agregatem należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu go, by wierzchnia warstwa ziemi była równana i nie doszło do wyciągania na powierzchnię kamieni i brył oraz nadmiernego przesuszenia gleby.